Правила сусідської взаємоповаги

ПРАВИЛА СУСІДСЬКОІ ВЗАЄМОПОВАГИ

(внутрішні правила)

КОТЕДЖНОГО МІСТЕЧКА

«СОСНОВА РОЩА»

Внутрішні правила або правила сусідської взаємоповаги (далі по тексту - «Правила») є офіційним внутрішнім документом (локальним нормативним актом) містечка будинків відпочинку сімейного типу (далі тексту – «Містечко») і обов'язкові для дотримання всіма жителями Містечка (далі по тексту – «Власники»), а також будь-якими іншими особами, які  постійно або тимчасово використовують нерухоме майно на території Містечка для цілей проживання, включаючи будь-яких гостей і запрошених осіб.

1. ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ

Містечко - комплекс будинків відпочинку сімейного типу, розташованих за адресою м. Ірпінь, вул. 11 лінія, 7.

Територія Містечка - загальна територія всього землевідведення, наданого під будівництво будинків відпочинку сімейного типу , загальною площею 17,3841 га.

Домоволодіння - житловий будинок і земельну ділянку, на якій розташований житловий будинок, а також надвірні споруди, комунікації і насадження, включаючи межові огорожу (паркан по межі з земельною ділянкою сусіднього Домоволодіння).

Територія Домоволодіння - земельна ділянка, на якій розташований будинок, в межах встановленого огородження згідно із затвердженим Проекту планування території.

Власник - власник будинку та земельної ділянки на території Містечка.

Архітектурний проект - архітектурна частина будівельної та містобудівної документації, яка містить архітектурні рішення, що враховують соціальні, економічні, функціональні, інженерні, технічні, протипожежні, санітарно-гігієнічні, екологічні та художні вимоги до домоволодіння на території Містечка.

Обслуговуюча компанія (далі по тексту – «ОК») - комерційна організація, уповноважена на надання на оплатній основі послуг зі здійснення комплексного обслуговування, ремонту і експлуатації інженерних мереж, доріг і іншого майна загального користування Містечка.

Договір - індивідуальний договір про організацію та здійснення технічного обслуговування, ремонту і експлуатації інженерних мереж, доріг і іншого майна загального користування Містечка, що укладається кожним Власником з ОК з метою комфортного проживання у Містечку і користування майном загального користування.

Служба охорони Містечка - ліцензоване Приватне охоронне підприємство (далі по тексту – «ПОП»), що надає охоронні послуги в Містечку на договірній основі.

Гість - відвідувач Домоволодіння, що прибуває за заявкою Власника і тимчасово перебуває на території Містечка.

Земляні роботи - проведення робіт, пов'язаних з розкриттям грунту на глибину більше 30 сантиметрів, забиванням і зануренням паль при зведенні об'єктів і споруд усіх видів, підземних і наземних інженерних мереж, комунікацій, а так само відсипання грунтом на висоту більше 50 сантиметрів.

Поточний ремонт будівель та споруд - систематично проводяться роботи щодо запобігання передчасному зносу конструкцій, обробки (в тому числі забарвлення), інженерного обладнання, а також роботи з усунення дрібних пошкоджень і несправностей.

Газон - елемент благоустрою, що включає в себе обстрижену траву та інші рослини.

Зелені насадження - деревна, деревно-чагарникова, чагарникова і трав'яниста рослинність як штучного, так і природного походження.

Некапітальні споруди - споруди сезонного або допоміжного призначення з легких конструкцій, металоконструкцій без заглиблених фундаментів, теплиці, парники, альтанки та інші подібні споруди, наземні туалетні кабіни, Боксові гаражі, інші об'єкти некапітального характеру.

Елементи монументально-декоративного оформлення - скульптурно-архітектурні композиції, монументально-декоративні композиції, пам'ятники, монументи, пам'ятні знаки та ін.

Нічний час - період часу з 23.00 годин до 7.00 годин.

2. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Ці Правила мають своєю метою забезпечення високих стандартів проживання на території Містечка, включаючи безпеку життєдіяльності, на основі принципів самоорганізації (саморегулювання) і прийняття на себе зобов'язань Власників.

Правила є відкритим документом. З текстом цих Правил може ознайомитися будь-яка зацікавлена особа. Більш того Обслуговуюча компанія, що виконує з надання послуг експлуатації Містечка, зацікавлена в поширенні і пропаганді цих Правил серед населення Містечка і сусідніх з ним територій.

Кожен Власник зобов'язаний прикладати всі можливі розумні зусилля для дотримання цих Правил як особисто, так і шляхом всілякої впливу на членів своєї сім'ї, сусідів, осіб, які проживають на території його володіння, а також осіб, які тимчасово перебувають на території Містечка.

Затверджені в цих Правилах обов'язки поширюються не тільки на Власника особисто, а й на членів його сім'ї, його гостей, а також інших осіб, які постійно або тимчасово проживають або перебувають на території його володіння.

Власники повинні докладати максимум зусиль для відсутності конфліктних ситуацій, а в разі їх виникнення - для їх якнайшвидшого вирішення. У будь-якому випадку дії Власників не повинні порушувати законних прав та інтересів усіх жителів Містечка.

У ці Правила можуть вноситися зміни і доповнення шляхом прийняття відповідних Рішень загальними зборами власників земельних ділянок та будинків Містечка.

3. ФІНАНСУВАННЯ РОБІТ З УТРИМАННЯ ТЕРИТОРІЇ МІСТЕЧКА

Обслуговуюча компанія пропонує пріоритетні напрямки діяльності, що включають в тому числі перелік необхідних робіт з утримання території Містечка і майна загального користування з терміном фінансування та проведення робіт.

Кожен Власник зобов'язаний брати участь у фінансуванні затверджених робіт з утримання території Містечка і майна загального користування Містечка відповідно до виставлених рахунків, шляхом внесення почасових (щомісячних) і, при необхідності, разових платежів, в порядку, встановленому Договором з обслуговуючою організацією.

4. ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД ДОМОВОЛОДІНЬ І СПОРУД НА ТЕРИТОРІЇ МІСТЕЧКА

Зовнішній вигляд забудови є загальним надбанням всіх жителів Містечка і свідчить про рівень благоустрою і якості умов проживання. Під впливом навколишнього середовища формується естетичне виховання дітей, на все життя закладається дбайливе ставлення до місця проживання, прагнення зберігати його красу і природне середовище, в якій воно знаходиться.

Кожен Власник зобов'язаний забезпечувати пристойний зовнішній вигляд земельної ділянки, що перебуває в його власності, і будівель, розташованих на цій земельній ділянці, таким чином, щоб він не наносив шкоду оточуючій природі та сусідам.

Власники зобов'язані утримувати фасади будинків на їх ділянках в порядку: фасади не повинні мати вибоїн і відколів, облупленою фарби і патьоків, всі архітектурні деталі (прикраси) фасаду і малі архітектурні форми (лавочки, вази для квітів, бордюри і т.д.) повинні бути цілими.

Місцеві руйнування облицювання, штукатурки, фактурного та фарбувального шарів, тріщини в штукатурці, викришування розчину зі швів облицювання, цегляної кладки, пошкодження або знос металевих покриттів на виступаючих частинах стін, руйнування водостічних труб, мокрі і іржаві плями, патьоки і висоли, загальне забруднення поверхні , інші подібні руйнування повинні усуватися Власників, не допускаючи їх подальшого розвитку. Роботи з реставрації, ремонту та фарбування фасадів будівлі і окремих елементів (балкони, лоджії, водостічні труби і т.п.) повинні проводитися згідно з паспортом колірного рішення фасаду, вказаною в архітектурному проекті будівлі.

Розташована на вуличному фасаді табличка з номером Домоволодіння повинна підтримуватися в чистоті і справному стані. Її наявність необхідно не тільки для ідентифікації Домоволодіння співробітниками Обслуговуючою компанії, охоронного підприємства, гостями Власника, службами доставок товару додому, але і вимогами комунальних організацій, служб ЦО і НС, швидкої допомоги.

Входи, цоколі, еркери повинні міститися в чистоті і справному стані.

У разі використання межових (між сусідніми домоволодіння) огорож та парканів повинні дотримуватися загальні вимоги до конструкції (однакова висота, дотримання лінії), єдина колірна гамма. Огорожі та паркани повинні також постійно підтримуватися в порядку - своєчасно фарбуватися і ремонтуватися. Рішенням загальних зборів членів Містечка можуть бути встановлені конкретні види конструкції межового паркану, включаючи матеріал і розміри, рекомендовані до використання в Містечку для дотримання єдиного архітектурного стилю.

На території  загального користування забороняється тривале (понад 7 днів) зберігання сміття, в тому числі після сніготанення, відходів, скошеної трави і сухого листя, будівельних та інших матеріалів, розукомплектованої техніки, механізмів та автомобілів.

Також з території Власника не повинні розповсюджуватися зловонні (наприклад запахи гноїння) та хімічні запахи, які б заважали сусідам.

На території Містечка забороняється розміщення оголошень, листівок, різних інформаційних матеріалів, графічних зображень, установка засобів розміщення інформації без відповідного узгодження.

Власники зобов'язані погоджувати всі плановані роботи на території володіння, пов'язані з заїздом спецтранспорту та вантажівок.

Проведення будь-яких будівельних, земляних, спеціальних робіт на території Містечка узгоджуються з Обслуговуючою компанією.

Власник самостійно несе відповідальність щодо дотримання особами, які залучені до ремонтних робіт будь-яких вимог, стандартів, правил, норм (санітарних, протипожежних, екологічних, організаційних,  технологічних тощо), які передбачені чинним законодавством України, Власник самостійно несе юридичну (адміністративну, кримінальну, цивільну, фінансову, тощо) відповідальність, всі ризики і витрати пов’язані з цим.

Власник зобов’язаний письмово повідомити обслуговуючу компанію Містечка «Соснова Роща», про контактні дані відповідальної особи (організація, ПІБ, контактний номер телефону) та надати повний список співробітників (ПІБ), які здійснюють будівельні роботи на території Власника.

Будівельні роботи дозволяється проводити на території Містечка: у будні дні з 7:00 до 20:00, у суботу з 08:00 до 20:00 (неділя та державні святкові дні – вихідні дні).

5. ІНЖЕНЕРНІ КОМУНІКАЦІЇ

На території Містечка побудовані, підключені до зовнішніх магістральних мереж і експлуатуються містечкові мережі електро-, газопостачання з метою централізованого постачання володінням необхідними для комфортного проживання комунальних ресурсів. Інженерні комунікації включають в себе відповідні будівлі, споруди та магістралі. Основна їх частина розміщена за межами домоволодіння. Кожен Власник несе наступні обов'язки по утриманню в справному стані інженерних комунікацій, розташованих в межах території його земельної ділянки:

Прилегла до ліній центральних комунікацій територія повинна міститися в чистоті для можливості проведення планового або аварійного ремонту інженерних комунікацій .

Не допускається пошкодження ліній електропередачі та їх ізоляції, інших наземних частин лінійних споруд і комунікацій.

Власник повинен дотримуватися правил пожежної, електро- та газової безпеки при проведенні робіт у своєму володінні.

Власник зобов`язаний самостійно слідкувати та своєчасно очищувати систему локальної каналізації.

Власникові категорично забороняється:

 • проводити  будь-які роботи на інженерних мережах без дозволу експлуатуючих організацій;
 • порушувати цілісність приладів обліку, включаючи пломби на них;
 • використовувати електроприлади сумарною потужністю, що перевищує величину, зазначену в технічних умовах, виданих на мережу електропостачання Домоволодіння;
 • завалювати траси інженерних комунікацій будівельними матеріалами, сміттям і т.п .;
 • зносити багаторічні зелені насадження без погодження з  КП «Ірпіньзеленбуд».

6. В'ЇЗД / ВИЇЗД І КОРИСТУВАННЯ ДОРОГАМИ НА ТЕРИТОРІЇ МІСТЕЧКА

На території Містечка відповідно до Генерального плану є мережа доріг з асфальтовим покриттям, що є частиною майна загального користування. Дбайливий підхід Власників, членів їх сімей, гостей і залучених осіб (Підрядників) до використання доріг для проїзду автотранспорту визначає якість асфальтового покриття протягом всього терміну експлуатації, а також частоту і вартість їх ремонту (відновлення). Утримання доріг, як і іншого майна загального користування, є обов'язком Обслуговуючою компанії, тому з метою зниження витрат на експлуатацію доріг затверджені наступні положення цих Правил:

Проїзд Власників і членів їх сімей на територію Містечка здійснюється за постійними транспортним перепустками встановленого зразка, та переліком транспортних засобів, які подають власники земельних ділянок. Пропуск необхідно мати з собою для  пред'явлення співробітникові охорони на КПП при необхідності при в'їзді або виїзді з Містечка.

Гості, робочі, співробітники та інші треті особи проїжджають і (або) проходять на територію Містечка за попередньою заявкою Власника по тимчасовим перепустками.

Проїзд третіх осіб на територію Містечка здійснюється за тимчасовими перепустками встановленого зразка. Перепустку необхідно отримати у співробітника охорони на КПП при в'їзді та повернути при виїзді з Містечка.

Дороги на території Містечка призначені виключно для проїзду легкового автотранспорту. Проїзд по території Містечка вантажного автотранспорту (загальною масою понад 3,5 т) та іншої важкої транспортної техніки значно підвищує знос доріг, погіршує якість асфальтового покриття, з'їздів, узбіч, і т.д., тому такий проїзд можливий тільки для здійснення спеціальних функцій з вивезення сміття і побутових відходів, прибирання вулиць, вивезення снігу, а також в екстрених випадках для запобігання та / або ліквідації наслідків надзвичайних подій, надання швидкої медичної допомоги, забезпечення громадської безпеки.

Проїзд та знаходження на території Містечка будівельної техніки та вантажних машин для навантаження і вивантаження майна жителів Містечка, будівельних матеріалів, а також автотранспорту служб доставки магазинів меблів і побутової техніки, здійснюється лише після надання зацікавленою стороною на адресу ОК листа, в якому має бути викладена мета заїзду та, в разі пошкодження дорожнього покриття, гарантія відновлення дорожнього покриття за рахунок зацікавленої сторони. Додатково до листа, ОК утримує з зацікавленої сторони за кожний заїзд важкої техніки внесок на поточний ремонт дорожнього покриття, згідно затверджених тарифів.

У разі проведення будівельних робіт на території Власника, останній повинен забезпечити чистоту вантажних автомобілів, що в’їжджають на дороги загального користування Містечка «Соснова Роща», та забезпечити прибирання місць перебування вантажних автомобілів власними силами.

Паркувати автомобілі дозволяється тільки на території свого володіння або на прилеглій території: заасфальтованому з'їзді з дороги до ділянки Власника (місце між дорогою і парканом). Водії, які паркують автомобілі на території Містечка, не повинні загороджувати шляхи проїзду автотранспорту, дороги для проїзду аварійних автотранспортних засобів. У разі порушення цього пункту Обслуговуюча організація має право евакуювати особистий автотранспорт порушника з віднесенням витрат на евакуацію на його рахунок.

Водії автотранспорту зобов'язані дотримуватися на території Містечка швидкісний режим: не більше 20 км / год. Пересування на автотранспорті по території Містечка може здійснюватися тільки з метою в'їзду-виїзду.

Проїзд вантажного, великовантажного і довгомірного транспорту на територію Містечка здійснюється тільки в робочі дні в період з 9.00 до 19.00 з оформленням відповідної заявки.

Службою охорони на територію Містечка не допускаються піші:

 • особи без оформлених перепусток;
 • не проживаючі  особи;
 • з собаками, на конях;
 • особи в алкогольному і наркотичному сп'янінні, крім Власників;
 • діти у віці до 12 років без супроводу дорослих.

У разі нанесення шкоди майну загального користування внаслідок неправильного проїзду або паркування на території Містечка, відповідний ремонт або прибирання будуть здійснені за рахунок порушника на підставі Акту, складеного службою охорони.

У разі нанесення шкоди майну третіх осіб внаслідок неправильного проїзду, паркування, недотримання Правил Дорожнього руху на території Містечка, відшкодування шкоди провадиться винною особою в установленому Законом адміністративному порядку з залученням співробітників ДПС, страхових компаній та інших необхідних осіб.

7. СМІТТЯ, ВІДХОДИ І ДОТРИМАННЯ ЧИСТОТИ НА ТЕРИТОРІЇ МІСТЕЧКА

Вивіз сміття та відходів у Містечку здійснюється наступним чином:

 • на виїзді з Містечка біля охорони розташований бак для виключно побутових відходів, який вивозиться по наповненню;
 • будівельне сміття вивозиться власником самостійно.

Обов'язки Власників по утилізації побутового сміття та харчових відходів:

На території Містечка забороняється смітити і розливати рідкі відходи, захаращувати земельні ділянки, використовувати для утилізації сміття і побутових відходів місця, не відведені в установленому порядку для цих цілей, а також залишати будь-які інші продукти життєдіяльності людей і домашніх тварин в місцях, що мають загальний доступ або не призначених для цього спеціально.

У разі порушення вимог п.7  цих Правил особою, яка не досягла віку 14 років, або домашнім тваринам, наслідки такого порушення повинні бути в найкоротші можливі терміни ліквідовані повнолітнім особою, яка має до порушника безпосереднє відношення.

Забороняється скидати грунт, великогабаритне і будівельне сміття в контейнери, призначені для побутового сміття та харчових відходів.

Забороняється захоронення сміття на всій території Містечка.

Дотримання чистоти на території Містечка здійснюється наступним чином:

 • прибирання проїжджої частини вулиць (включаючи вивіз снігу, миття та підмітання) здійснюється Обслуговуючою компанією;
 • прибирання і обслуговування газонів і зелених насаджень громадських зон, тротуарів (включаючи вивіз сухого листя, трави та сухостою) здійснюється Обслуговуючою компанією;
 • прибирання і обслуговування газонів і зелених насаджень, розташованих на території володіння, здійснюється силами Власників або силами Обслуговуючою компанії за додаткову плату за погодженням з Власників;
 • газони стрижуть (скошують) при висоті травостою більше 20 см;
 • скошену траву, опале листя прибирають і вивозять на спеціально обладнані полігони.

Обов'язки Власників щодо дотримання чистоти на території Містечка:

 • слідкувати за станом земельної ділянки, що перебуває в законному володінні та користуванні Власника, і самостійно забезпечувати його своєчасне прибирання.
 • забороняється  переміщати на проїзну частину вулиць, доріг, а також на будь-які інші території загального користування Містечка, сміття, листя та інший бруд, що зчищають Власники з території своєї земельної ділянки.
 • забороняється здійснювати роторну (механізовану) чистку і переміщення забрудненого снігу, а також осколків льоду на газони, квітники, чагарники та інші зелені насадження, а також на тротуари, проїзні частини доріг та на будь-які інші території загального користування Містечка.
 • забороняється спалювати сміття, листя, траву, частини дерев і чагарників, розводити багаття на території Містечка.
 • забороняється мийка транспортних засобів, за межами Домоволодіння, або спеціально відведених для цього місць.

Власник, який проводив на своїй території захід чи інші дії, які призвели до забруднення прилеглої до їх ділянці території Містечка, включаючи сусідні Домоволодіння, зобов'язаний протягом 3 (трьох) календарних днів за свій рахунок здійснити прибирання забрудненої з його вини території або своїми силами, або силами Обслуговуючою компанії за додаткову плату.

8. УТРИМАННЯ ЗЕЛЕНИХ НАСАДЖЕНЬ

Відносно лісу, розташованого на території Містечка, включаючи земельні ділянки, які перебувають у приватній власності, на Власників накладаються такі обов'язки:

 • забезпечити збереження зелених насаджень;
 • самостійно або за допомогою ОК організувати кваліфікований догляд за зеленими насадженнями, не допускати складування на зелені насадження сміття, матеріалів, виробів, конструкцій і т.п.

Власник зобов’язаний підтримувати рекреаційний статус земель, зберігати та лікувати дерева, сприяти відновленню зелених насаджень. Власник зобов’язаний погодити проект ландшафтного дизайну з обслуговуючою компанією Містечка «Соснова Роща».

Вирубка дерев і чагарників проводиться тільки на підставі дозволу Власника ділянки, що видається в установленому порядку. Власник ділянки самостійно несе відповідальність за падіння дерева з його території, що може привести до матеріальної,адміністративної  або кримінальної відповідальності.

Обробку,вибракування та вирубку може організувати ОК по окремому договору з маркуванням дерев та графіком обробки або вирубання.

На територіях, що належать до місць громадського користування, де є зелені насадження, забороняється:

 • проїзд та стоянка автотранспортних засобів, будівельної та дорожньої техніки, крім техніки, пов'язаної з експлуатацією даних територій та доглядом за зеленими насадженнями,
 • зливання та скидання відходів, ремонт, мийка автотранспортних засобів,
 • пошкодження та знищення дерев, чагарників, газонів, квітів;
 • розташування оголошень на деревах.

На території Містечка допускається вирощування квітів, інших декоративних рослин, а також плодових дерев, фруктів для особистого споживання Власників в межах Домоволодіння.

9. УТРИМАННЯ ДОМАШНІХ ТВАРИН

Власник, на ділянці і / або в будинку якого утримується домашня тварина, зобов'язаний забезпечити умови його утримання, що гарантують безпеку життя і здоров'я жителів Містечка і їх майна, а також тишу і порядок.

Власник домашніх тварин зобов'язаний дотримуватись гігієнічних і санітарних норм і правил (своєчасно робити щеплення, прибирати і утилізувати відходи життєдіяльності тварин та ін.).

Утримання на території Містечка собак бійцівських порід можливо тільки відповідно до «Правил утримання собак бійцівських порід».

На території Містечка забороняється розведення великої та дрібної домашньої худоби, хутрових звірів, домашньої птиці.

На території Містечка не допускається утримання диких хижаків, отруйних та інших екзотичних тварин, потенційно небезпечних для оточуючих.

При вигулі собак поза межами території Домоволодіння власником домашньої тварини необхідно дотримуватися таких вимог:

 • вигул собак дозволяється тільки в наморднику, на повідку, довжина якого дозволяє контролювати їх поведінку;
 • вигул собак без повідку і намордника дозволяється в межах свого Домоволодіння;
 • забороняється  вигулювати собак на дитячих і спортивних майданчиках;
 • особи,що здійснюють вигул, зобов'язані не допускати пошкодження або знищення зелених насаджень тваринами.
 • у випадках забруднення вигулювати тваринами місць громадського користування особа, яка здійснює вигул, зобов'язана забезпечити негайне усунення екскрементів свого вихованця з громадських територій.

10. КОНТРОЛЬ ЗА ШУМОМ

Рівень шуму є важливим психофізіологічним чинником, що безпосередньо дію на здоров'я і самопочуття людей. Відстань від галасливих міських вулиць і низька щільність забудови території Містечка значно знижують рівень шумового впливу на жителів, що є одним з головних переваг проживання на території Містечка.

На території Містечка все зобов'язані дотримуватися тиші і уникати необґрунтованого рівня шуму (понад 40 дБ) , особливо у вечірній (з 20-00 до 23-00) і нічний (з 23-00 до 7-00) час, коли жителі Містечка відпочивають.

У нічний час забороняється:

 • робота аудіо -, відеотехніки, гра на музичних інструментах, спів, декламування і крики;
 • проведення робіт, пов'язаних з підвищеним рівнем шуму від використовуваної техніки і працюють електро- і бензоінструментов;
 • катання на мототехниці , снігоходах і інших транспортних засобах з підвищеним рівнем шуму.

Контроль за шумом здійснюється самими мешканцями.

Будівельні роботи з підвищеним рівнем шуму дозволяється проводити тільки в період с 9.00 до 19.00 в будні дні.

На території Містечка забороняється проведення заходів з використанням піротехніки, вогнепальної зброї, факелів, відкритого вогню.

У разі проведення галасливих заходів на території домоволодіння, в необумовлені цими Правилами період часу, Власник зобов'язаний попередити сусідів, яку обслуговує компанія про намічені заходи не пізніше, ніж за 3 календарні дні.

11. ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

Всі особи, що знаходяться в Містечку зобов'язані:

 • виконувати вимоги пожежної безпеки на загальних територіях Містечка, а також на території домоволодіння;
 • підтримувати запобіжні заходи при користуванні електроприладами, предметами побутової хімії, проведенні робіт з легкозаймистими і горючими рідинами, іншими небезпечними в пожежному відношенні речовинами, матеріалами і обладнанням.

При виявленні вогнища загоряння, пожежі або ознак горіння (задимлення, запах гару, підвищення температури і т.п.) Власник або його відповідальна особа зобов'язаний:

 • терміново повідомити про це диспетчера і охорону Містечка, сповістити по телефону пожежну охорону (при цьому необхідно назвати адресу, місце виникнення пожежі, а також повідомити свої П.І.Б., і предмета або явища) .

При можливості розпочати заходи щодо евакуації людей, гасіння пожежі та збереження матеріальних цінностей.

В разі виникнення / існування загрози життю і здоров'я людей негайно організувати їх порятунок, використовуючи для цього наявні сили і засоби.

З допомогою прибулих представників Обслуговуючою компанії визначити і використовувати найближче місце для підключення до водопостачання.